Yüksek İrtifa Futbol Kampı

Erciyes yüksek irtifa futbol kampı ile zorlu sezonlara hazırlanmak şimdi çok kolay. 1750 metre yükseklikte kurulu olan Erciyes Futbol Kampı, zorlu sezonlar öncesi kondisyon yüklemeleri için ideal bir konuma sahiptir. FIFA standartlarına uygun 2 adet futbol sahası (80x120m), özel buz havuzu, soyunma odaları ve fitness salonu ile harika bir hazırlık kampının ardından takımınız sahada basmadık yer bırakmayacak. 

YÜKSEK İRTİFA EĞİTİMİ NEDİR?

Bilimsel çalışmalar, yüksek irtifanın sağladığı düşük oksijenli alanlarda yapılan egzersizlerin sporcular üzerinde performans ve dayanıklılığı artırma noktasında etkili olduğunu göstermiştir. İnsan vücudunda yüksek rakımlı bölgelerde bu yüksekliğe uyum sağlamak için hemoglobin artışı, kırmızı kan hücrelerinin çoğalması ve solunum hızının yüksek olması gibi değişiklikler gerçekleşir. Özellikle kırmızı kan hücresi üretiminin artmasıyla birlikte vücut yüksek irtifada oksijen taşıma kapasitesini artırır.

YÜKSEK İRTİFA EĞİTİMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Vücudun yüksek irtifaya uyum sağlaması, kırmızı kan hücrelerinin oranında %30-50 arasında bir artış anlamına gelir. Bu sebeple uygun yükseklikte yapılan antrenman sonucunda sporcuların kas dokusundaki kan hücresi, hemoglobin sayısı ve enzimlerde artış meydana gelir. Bu artış, daha az oksijenli yüksek ortamlarda yapılan antrenmanlardan kaynaklanmaktadır. Bu antrenman sporcunun düşük irtifalarda performansını ve dayanıklılığını artırır.

Birçok spor dalında antrenörler, özellikle sezon başında yaptıkları yüksek irtifa hazırlık kamplarında sporcularından bekledikleri yüksek dayanıklılık ve performansı elde ederler.

YÜKSEK İRTİFA EĞİTİMİ NEREDE VE NASIL YAPILMALIDIR?

Yüksek irtifa eğitiminin faydalarından yararlanmak için ideal yükseklik 1700 ile 2300 metre arasındadır. 1700 metrenin altındaki yükseklikler çok az uyarıcı etkiye sahiptir ve 2800 metrenin üzerindeki yükseklikler oksijen eksikliğine neden olur. İrtifa eğitimi için en uygun zaman 3-4 haftadır. Antrenmanlar ne kadar sık ​​tekrarlanırsa, adaptasyon o kadar hızlı gerçekleşir.

Kullandığımız Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.